תחושת חוסר שליטה וחוסר וודאות בטיפולי הפוריות

בשיחות עם מטופלי פוריות, פעמים רבות עולות תחושות של חוסר שליטה על החיים וקושי בחוסר וודאות לגבי מועד סיום טיפולי הפוריות.

תיזמון הבדיקות והטיפולים, לקיחת התרופות וההורמונים, צורך בפרוצדורות רפואיות שונות וחוסר הידיעה מתי יסתיים העינין ויושג ההריון המיוחל, כל אלה ועוד גורמים לאשה או לבני הזוג להרגיש שאינם שולטים בחייהם, בסדר יומם ובתכנון העתיד.

לדוגמא: זוג בני 35, נשואים כ- 4 שנים, ללא ילדים ונמצאים כבר שנתיים בתהליכי פוריות, הטיפולים הופכים למורכבים יותר ויותר אך ללא תוצאות. בני הזוג מרגישים מתוסכלים: מצד אחד, לא נמצאה כל בעיה בזרע, בביצית או בגוף האשה, ומצד שני לא מושג הריון למרות הפריות טובות. בני הזוג מרגישים שהם בשנתיים האחרונות ב HOLD, בציפייה להריון המיוחל. הם נמנעים מלהגיע לאירועים משפחתיים וחברתיים מכיוון שהם לא רוצים להישאל שאלות אינטימיות, האשה לא משנה את מקום עבודתה, למרות שהיתה רוצה כי לא יודעת איך תסתדר עם ההיעדרויות עקב הטיפולים במקום עבודה חדש וכן לא הייתה רוצה להתחיל מקום עבודה ולהגיש תחושת אי נעימות אם תכנס להריון בקרוב. הם היו רוצים לקנות דירה (כרגע גרים בשכירות), אבל לא רוצים לגור בשכונה של משפחות צעירות כשהם ללא ילדים ושוב, לא יודעים מתי יגיע ההריון.

כל הנתונים האלה ועוד נוספים גורמים לבני הזוג להרגיש שאינם שולטים בחייהם, בזמן שלהם ובתכניות.

אז מה עושים עם חוסר הוודאות?

את העובדות והנתונים אי אפשר לשנות. התהליך באמת אינו בשליטתנו ואין לדעת מתי יגמר. אבל חשוב לזכור שזהו תהליך, הוא זמני ומתישהו הוא יגמר. לכן יש להתייחס לכך כתקופה, לא פשוטה, אבל תקופה שתיגמר ויום אחד תהייה מאחורינו.

ישנם אנשים שקשה להם עם חוסר הוודאות לגבי מועד הסיום ובמקרה כזה, הייתי ממליצה להחליט על זמן בו נבחן את הדברים מחדש. לדוגמא, אשה שסובלת מאנדרומטריוזיס (מחלה גינקולוגית, אשר בה ניתן למצוא תאי רירית רחם מחוץ לרחם, באזורים שונים בגוף שעשויים לגרום לדלקות ולקשיים בכניסה להריון), יודעת שניתוח עשוי להקל על כניסתה להריון, אבל מעדיפה לנסות לפתור את הבעיה באמצעים אחרים (קונבנציונליים ואלטרנטיביים). בשיחת הייעוץ הזוגית, החליטו בני הזוג לתת עוד 2 נסיונות של מחזורי פוריות ואם היא לא תקלט, לעשות את הניתוח.

דוגמא נוספת: אשה יחידנית בת 40, מנסה להיכנס להריון עם תרומת זרע במשך כ – 3 שנים. בהתייעצות עם הרופא, שהצביע על כך שאיכות הביציות אינה טובה, החליטה שתנסה עוד שנה ואם לא תיקלט תשקול להיעזר בתרומת ביצית.
כמו חוסר הוודאות לגבי סיום התהליך, גם השליטה בחיים, באופן אובייקטיבי, פוחתת במהלך תקופת טיפולי הפוריות. לצורך התמודדות עם תחושה זו, הייתי ממליצה לנסות ולהחזיר את השליטה ולהשתדל לעשות את השינויים ולתכנן את התכניות בדברים שכן ניתן לשלוט בהם. דוגמא לכך ניתן למצוא במאמר הבא.

דפי קורן M.A

דפי קורן

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ:

מאמרים נוספים

תפריט נגישות