תרומת ביצית, תרומת זרע ופונדקאות

טיפולי הפוריות "גוזלים" מהמטופלים והמטופלות משאבים נפשיים רבים. לעיתים, לאחר בדיקות וניסיונות מעטים או רבים (תלוי בנתונים כגון: גיל המטופלת, נתוני ביציות ו/או הזרע וכו'), מציע הרופא למטופלת או לזוג להיעזר בתרומה של ביצית או זרע ו/או להיעזר בפונדקאית על מנת לשפר את סיכוי הכניסה להריון ולידת תינוק בריא. התפתחות הרפואה והטכנולוגיה כיום, לעומת העבר, מאפשרת כמעט לכל אדם להיות הורה כשמגוון האפשריות הינו רחב: החל מתרומת זרע שהינו תהליך שכיח בקרב אמהות יחידניות שרוצות להביא ילד לעולם אך אין להן בן זוג, דרך תרומת ביצית לאשה שהביציות שלה לא מסוגלות להניב הריון או תרומת זרע לגבר עקר ועד פונדקאות לאשה שרחמה לא מצליח לשאת הריון.

תרומת זרע

ניתן לעשות הבחנה בין תרומת זרע לאם יחידנית ותרומת זרע לזוג:
אשה, בדרך כלל סביב גיל ה – 40 (הרופאים ממליצים להתחיל בגיל צעיר יותר) שאין לה בן זוג (או לסבית עם או בלי בת זוג) שמבינה שאם היא רוצה להפוך לאם, צריכה לפעול בעניין, יכולה לפנות לבנק זרע בארץ או בחו"ל ולרכוש זרע מתורם זר, איתו יתבצע תהליך ההפריה (בהזרעה או בהפריה חוץ גופית, תלוי באיכות הביציות). אשה כזאת, עוברת תהליך של אבל על כך שהבאת הילד לעולם תהיה בדרך אחרת משל הסיפורים והאגדות הרומנטיות עליהן גדלה וכן אבל על כך שלילד לא יהיה "אבא גנטי" ושהיא אינה יודעת מי האב ומהם הגנים שיהיו לילדהּ. בנוסף לכך, הפניות שלה למציאת בן/בת זוג (אם היא רוצה בכך) עשויה להדחות עקב התהליך ולידת הילד.

מקרה אחר הינו של זוג, שלא מצליחים להיכנס להריון ובמהלך הבדיקות מגלים שישנה בעיית זרע חמורה שלא מאפשרת בכלל להביא להפרייה גם בשימוש באמצעים המשוכללים ביותר. זוג כזה, צריך לעבור תהליך שכולל הן את ההכרה של הגבר, שלא יהיו לו ילדים מזרעו, דהיינו מהגנים שלו, הן של האשה שילדהּ לא יהיה גנטית מבן זוגה וכן התמודדות של שניהם עם אי הידיעה בדבר הזרע הנתרם וגידול משותף של ילד שבבסיסו הגנטי אינו של שניהם.

אין ספק ששני מקרים אלו מלווים בתהליכים נפשיים לא פשוטים הכוללים תהליך של אבל על מה שלא יהיה והשלמה עם הדרך האלטרנטיבית

תרומת ביצית

תרומת ביצית מוצעת לנשים שהביציות שלהן לא מצליחות להיות מופרות ולהתפתח לעובר גם אם הזרע תקין, מסיבות רפואיות או של גיל (כיום, המימון הציבורי להפריה ניתן בדרך כלל לנשים עד גיל 45).

תרומת הביצית הינה תהליך מורכב לוגיסטית וכרוך בהוצאה כספית משמעותית. האשה או הזוג, נדרשים לקבל לא מעט החלטות בדבר המסלול אותו בוחרים: תרומה מהארץ או מחו"ל, נסיעה לחו"ל והחזרת העוברים שם או שליחת הזרע והבאת הביציות המופרות לארץ והחזרתן כאן, כמו כן קיימת התלבטות עם איזה רופא לבצע את התהליך, כשקיימים הבדלים בתפיסות, במקומות שמהם לוקחים את התרומה, במחירים ועוד.

תהליך זה אינו פשוט מבחינה נפשית. פעמים רבות האשה או הזוג עברו לא מעט טיפולי פוריות עם נסיון להפריה מביציות האשה ואחרי כל זה – להיעזר בתרומה, דורש התמודדות נפשית עם ההכרה שהילד לא יופרה מביציות שלה ויהיה, מבחינה גנטית, מאשה זרה.

תרומת הביצית הינה תהליך הרצוף בהחלטות קשות אשר רצוי לקבלן בעזרת ליווי של מומחים המבינים את האספקט הרגשי, האדמיניסטרטיבי והרפואי אותו האישה ובן/בת הזוג עוברים ומציעים שקיפות מלאה וייעוץ לגבי המסלול, השיקולים השונים והדרך אותה תעברו בהמשך.

פונדקאות

פונדקאות מוצעת לנשים שאינן יכולות לשאת את ההריון מבחינה רפואית. לעיתים קיימת בעיה מולדת (ידועה מראש או שאינה ידועה עד לגילוייה במהלך הטיפולים), ולעיתים, הרחם נפגמה במהלך השנים עקב פרוצדורות שונות. את תהליך הפונדקאות שהינו ארוך, מורכב ויקר מאוד ניתן לעשות בארץ או בחו"ל.

במקרה שהביציות והזרע של ההורים המיועדים הינם באיכות טובה, תיעשה הפריה חוץ גופית והעוברים יוחדרו לרחם הפונדקאית שרק תישא את ההריון עבור בני הזוג. במקרה בו ישנה בעיה עם הביציות או הזרע, ניתן להשתמש בתרומה.

השימוש בפונדקאות בכל אחת מהדרכים הנ"ל מלווה בתהליכים נפשיים שכוללים הבנה והכרה בכך שזו הדרך להביא ילד לעולם ואבל על אי נשיאת ההריון ושימוש בתרומה אם צריך.

כאמור, השימוש בתרומות ו/או פונדקאות עשוי להיות הדרך הנכונה והמהירה לאדם או זוג להביא ילד לעולם, אך התהליך מלווה במחיר נפשי מורכב שכדי לעבור אותו מומלץ להתייעץ עם איש או אשת מקצוע.

דפי קורן M.A

דפי קורן

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ:

מאמרים נוספים

תפריט נגישות